GMINNE


PRZEDSZKOLE W ŁASZCZOWIE

Raport dostępności        RODO          tel: (84) 66 11 530

 

 

      Aktualne wydarzenia

W tym tygodniu

"WITAMY POWRACAJĄCE PTAKI" 

Utrwalamy informacje o kierunkach wędrówek ptaków –wyszukujemy informacje; poznajemy literę "g" na przykładzie wyrazu globus; rozwijamy kompetencje matematyczne przez stosowanie liczebników głównych i porządkowych.

  - OPOWIADANIE

„SZPACZE WESELE I PTASIE TRELE” Stanisława Kraszewskiego

– zwróćcie uwagę na to, jakie ptaki przyleciały na wesele szpaków i co mówiły o sobie nawzajem.

Ej, piękne to było wesele! Kiedy szpak Szpakowski żenił się z piękną szpaczanką zza rzeki, cały las huczał od plotek. Sroka przygadywała, że szpaczanka ma krzywe piórka w ogonie i jedną nóżkę bardziej. A pan młody dziób złamał w bójce o szpaczankę i teraz krzywo się uśmiecha, ale wiadomo – sroka to stara plotkarka i nikt jej nie uwierzy, dopóki nie zobaczy na własne oczy. Przez te jej plotki Szpakowie nie zaprosili sroki na wesele. Bo i po co? Prezentu państwu młodym nie przyniesie, a jeśli nawet, to kradziony. Bo sroka – nie dość, że plotkarka, to jeszcze złodziejka. Lista gości była długa i szeroka. Spisana na piasku rzecznym ptasimi pazurkami, zacierana przez wiatr i fale rzeki. A kiedy stary bóbr przeciągnął po piasku pęk gałązek wierzbowych, to już nikt nie wiedział, kto był zaproszony a kto nie. Ale najważniejsze, że jacyś goście przyszli, a raczej przylecieli na skrzydłach. Wielki zlot gości weselnych rozpoczął się od samego rana, od słowików i skowronków. Wcześnie zawitał gość honorowy i kuzyn Szpakowskiego, szpak Mądrak. Bociany i jaskółki odsypiały długą i męczącą podróż z Afryki. - Moim słońcem jest księżyc, dniem noc – powiedziała sowa. Sowa mądra głowa, ale światła nie lubi. Kukułka spóźniła się na wesele, przyleciała zdyszana i wszystkim wmawiała, że szukała miejsca na gniazdo. Czy kto widział kiedyś kukułcze gniazdo? Kiedy państwo młodzi zaświergotali do siebie radośnie i zaczęli wić wspólne gniazdko, rozpoczęły się ptasie trele. Pierwszy – szpak, zaczął tak: - Weselisko miały szpaki, zaprosiły różne ptaki! Oj, tak, tak! A potem jaskółki: - Po jaskółkach bociany: - Przyleciały też bociany, na weselu dalej w tany! Kle, kle, kle!
- Tańczy bocian z bocianową, podskakują sobie zdrowo! - Nie podskakuj, kiedyś słaby, zbieraj siły swe na żaby! - Nie na żaby, lecz na dziatki, bo czekają na nie matki! A gdy kukułka przyleciała spóźniona, ptaki jej przygadywały: - A kukułka się spóźniała, do gniazd jajka podrzucała! A na to kukułka: - Miałabym kukułcze stadko, lecz nie jestem dobrą matką! Ku, ku! A na to ptaki: - Ani w gnieździe, ni przy garze, bo najlepiej jest w zegarze! I znowu kukułka: - Lepsza matka, gdy przybrana, oj da dana, aż do rana! I ptaki: - Dobre chęci, marne skutki, gdy kukułcze są podrzutki! I kukułka: - Na wesele się spóźniłam, bo kukułcze gniazdo wiłam! I ptaki: - Tyle złego, co dobrego, nie ma gniazda kukułczego! I kukułka: - Moje życie to nie bajka, nie ma gniazda, lecz są jajka! A gdy pojawiła się sowa, ptaki zaśpiewały: - Przyleciała z dziupli sowa i pod skrzydło głowę chowa! A na to sowa: - Oj, tańcować nie jest łatwo, kiedy w oczy razi światło! A potem ptasi muzykanci podeszli do młodej pary i zaśpiewali: - Ej, nieraz bywało muzykantów wielu, lecz najwięcej grało na szpaczym weselu! - Ej, trawy narwały, piórek naznosiły, dla siebie i szpacząt gniazdko będą wiły! - Szczebiotały szpaki nie tylko od święta, będą miały w gniazdku wesołe szpaczęta! Ptasie trele i tańce trwały Aż do świtu. A potem było następne wesele i kolejne ptasie gody, aż wszystkie ptaki w lesie uwiły swoje gniazdka. I ja tam byłem, ptasie mleko piłem, o niebieskich migdałach całą noc marzyłem! Gdy jaskółki się zjawiły, piękną wiosnę wywróżyły! Wit, wit, wit!

- Odpowiedzcie na pytania: Jakie ptaki zostały zaproszone na wesele? Jakie ptaki przyleciały? Kogo szpaki nie zaprosiły i dlaczego? Co mówiły 

- G JAK GLOBUS – prezentacja litery g, G w wyrazie. Wyklaskanie słowa globus zgodnie z analizą sylabową: glo-bus; policz sylaby w wyrazie, a potem głoski. Wyszukiwanie wyrazów rozpoczynających się głoską g ; podział wyrazów na sylaby- przeliczanie  np. tupanie, dotykanie podłogi jednym palcem, klaskanie itp. 


- Wyszukaj i zakreśl literę (spółgłoskę) G g kolorem niebieskim.

 http://maluchwdomu.pl/2020/03/karty-pracy-z-literami-i-cyframi-do-druku.html

http://maluchwdomu.pl/2020/03/wiosenne-kodowanki-do-pobrania.html

- Zabawa dydaktyczno ruchowa ,,prawda czy fałsz"

Przebieg: Rodzic czyta zdania, z którymi dziecko może się zgodzić lub nie. Zgoda - dziecko podskakuje obunóż kilka razy. Fałsz - dziecko robi przysiady.

 Przykładowe pytania:

Zimą są z nami bociany i jaskółki (fałsz - przysiady)

Na zimę przylatują gile i jemiołuszki (prawda - podskoki)

Słowo wrona ma 6 głosek (fałsz - przysiady)

Sikorki mają żółto upierzony brzuszek (prawda -podskoki)

Cztery gile + 11 jaskółek = 13 ptaków (fałsz - przysiady)

Przysmakiem bociana jest słoninka (fałsz przysiady)

Pytań może być znacznie więcej oraz bardziej urozmaicone ćwiczenia np. kręcimy się w kółko, biegniemy od 1 drzewa do 2.

- Osłuchanie z piosenką

https://www.youtube.com/watch?v=KITSIpt5GzA

- Wykonaj wybranego ptaka dowolną techniką plastyczną.

 -Zabawa dydaktyczno ruchowa ,,Jakie to ptaki". Dziecko rozwiązuje zagadki o ptakach, a następnie na sygnał naśladuje ich lot.

Zagadki:

1. Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka. Jej przysmak to są muchy, cóż to za ptak ... (jaskółka)

2. Ma długi czerwony dziób na jednej nodze stoi. Swe gniazdo na dachu splótł. I każda żaba się go boi... (bocian)

3. Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek, ten mały szary ptak... (skowronek)

4. Po gałęziach kozły fika, chętnie zjada tłuszcz z patyka... (sikorka)

5. Słychać ją w koło wśród sosen i buków, jak woła wesoło ku-ku-ku... (kukułka)

6. Ptaszek ten od zawsze leczy chore drzewa. I dlatego właśnie stuka zamiast śpiewać... (dzięcioł)

7.Dziób zakrzywiony, okrągłe oczy, na myszy poluje w nocy... (sowa)

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Ptaszki w gniazdach”
Dzieci siedzą na szarfach. Na sygnał wybiegają z gniazd w różnych kierunkach i naśladują lot ptaków. Zatrzymują się na dźwięk tamburyna naśladują zbieranie ziarenek (w przysiadzie pukanie palcem o podłogę). Na sygnał: Do gniazd! – lecą na swoje miejsca, okrążają gniazda i siadają.

- Zabawa z elementem równowagi „Bociany chodzą po łące”
Dzieci chodzą w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana, naśladując klekot bociana: kle, kle, kle. Na sygnał zatrzymują się, stoją na jednej nodze, a stopę drugiej opierają o kolano nogi stojącej 

Polecane strony dla przedszkolaków:

https://ciufcia.pl/gry-dla-dzieci-mlodszych

https://www.kredkauczy.pl

 https://eduzabawy.com

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/01/zabawa-symetryczna/

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/01/zabawa-symetryczna/

Życzymy miłej i przyjemnej zabawy i nauki.

Pozdrawiamy

Panie z przedszkola